خانه » بلاگ » استانداردسازی در هتل


استانداردسازی در هتل

 

آيا گرانی هتل ها به معنای بالا بودن در جه آنها ست؟ آيا پرستاره بودن هتل دليل بر كيفيت بالاترآن است؟

امروزه كشورها برای ساخت یک هتل به دنبال استاندارد يكنواختي نيستند كه درجه هتل تعيين كننده كيفيت باشد. هتل هاي در جهان با درجه پائين و ارائه خدماتي مطلوب توانسته اند، صنعت گردشگري را در بخش هتلداري متحول كنند و معيارهاي جديدي را بر اين صنعت حاكم سازند. امروزه بسياري از هتل ها به تكاپو افتاده اند تا بتوانند خدمات خود را به نحوي ارتقاء دهند که بتوانند علاوه بر حفظ مشتريان قديمي خود، افراد جديدي را نيز به گروه مشتريان خود بيفزايند و از نظر رقابت درجه كيفي خود را به ستاره بالا برسانند که هرگز در استانداردها نمی توان پیش بینی یا برنامه ریزی کرد.

 

هتل ها به جهت اينكه در اين رقابت ها بتوانند موفق شوند حتی  برای هر میهمان که وارد هتل میشود ملافه، روبالش و حوله نو بسته بندی شده در اتاق قرار میدهند که میهمان می تواند در زمان ترک هتل با خود ببرد از سوی دیگر این ابتکار  باعث می شود ضمن اینکه رضایت میهمان فراهم می شود هتل هم در این میان به سودهایی برسد از جمله کم کردن کارمند برای شستشوی ملافه و حوله، مصرف نکردن آب و برق پودر و بعلت گران بودن زمین صرفه جویی برای ساختن  فضای بزرگی برای لباسشویی و اختصاص ندادن بودجه ای برای این منظور و اتوی ملافه و…

 

مديران هتل ها چنانچه به امید داشتن استانداردها یا ستاره بالا باشند به ‌دليل وجود فضاي رقابتي كه در اين صنعت وجود دارد نه تنها نمي‌توانند در چنين فضايي كار كنند و به موفقيت و سود مورد نظرشان برسند بلكه به موفقيت هتل های کم ستاره رقيب كمك ميكنند كه با هزينه و زحمت كمتر به اهداف خود و سود بيشتر برسند.

 

اینکه در بعضی از کشورها بفکر استاندارد سازی هتل باشند نمی تواند ارزش خدمات و سرویس دهی هتل را با آن تعیین یا اندازه گیری کرد زیرا هتل ها می توانند ارائه دهنده خدمات بسياري باشندکه تا کنون در هتل هاي پرستاره هم بي سابقه بوده و حداكثر رفاه مسافران و رضايت اقامت كنندگان در اين هتل ها فراهم ميشود و هر روز شاهد ابتکارات نو توسط هتل های کم ستاره برای جلب هرچه بیشتر میهمان هستیم. ستاره ها بر سردر ورودي هتل نشان دهنده كيفيت بالاتر نيست. ممكن است بالاترين قيمت باشد ولي ستاره ها نشان دهنده خدمات ماوراي خدمات رايج در هتل هاي مشهور ستاره بالا نيست. مهمان با ديدن ستاره ها از نظر روحي آماده ميشود تا براي پرداخت مبلغ بالا تر آمادگي داشته باشد و با شنيدن قيمت ها از اقامت درهتل منصرف نشود. به واقع آيا ارتقاي درجه بندي هتل ها منجر به بهبود وضعيت گردشگري در جهان خواهد شد؟ البته بايد توجه داشت که بهبود كيفي و ارتقاي سطح ساخت هتل ها و سرویس دهی مطلوب ميتواند عاملي تشويق كننده براي افزايش مسافرت باشد و بسياري از توريستها با حصول اطمينان از اين كه در كشورها يا منطقه اي مناسب امكانات اقامتي خوبي وجود دارد به آن منطقه مسافرت می کنند و نزديكان و آشنايان را نيز براي مسافرت به آن مكان ها تشويق كرده اند.

 

هنوز هم هيچ استاندارد مشخص و واضحي براي تعيين و اجراي اين رتبه بندي ها و مرجع معيني هم براي اعمال اين استانداردها وجود ندارد و بسياري از كشور ها براي جلب توريست بيشتر اقدام به بزرگ نمائي خدمات هتل و گردشگري خود ميكنند اما همين مساله بي ترديد به طور غيرمستقيم بر ديگر كشورها كه درآمد سرشاري از بخش صنعت گردشگري دارند تاثير مي گذارد. بهترين توصيه به مسافران در زمان حال اينست كه با خوش بيني به تمامي اين رتبه بندي و ستاره دادن ها بنگرند و با اقامت در اين هتل ها مدعي خدمات بي نظيري را كه در اين هتل ها ارائه ميشود مورد آزمايش قرار دهند و البته اين نكته را هم بايد خوب به ياد داشت كه قيمت هاي بالا هيچ تضميني بر اين امر نيست كه كيفيت اين هتل ها نيز بطور خودكار(اتومات) بالا باشد و هرگونه مشتري مشکل پسندي را راضي نگهدارد. در تمام کشورها بعضي از هتل هاي لوكس و مجلل قديمي و ريشه دار در برابر اينگونه درجه بندي و رتبه بندي ها به شدت مقاومت  ميكنند. امروزه سرمایه گذاری هنگفتی برای جلب و جذب توریست در صنعت هتلداری درکشورهای سراسر دنیا می شود از جمله ساخت هتل در زیر دریا یا ساخت هتل با یخ یا ساختمان های قدیمی را به هتل و رستوران تبدیل می کنند که با زیبایی خیره کننده و رفاه، خدمات، سرویس دهی و امکانات بی نظیری که در اختیار میهمانان قرار میدهند مافوق تصور است که در هیچ یک از استاندارهای جهان نوشته نشده و نمی توان نوشت. به همین دلیل و دلایل گوناگون دیگر حاضر به پذيرش آن نيستند. بسياري عقيده دارند كه از اصطلاح ستاره هم براي هتل نبايد استفاده كرد. بايد سعي و كوشش كرد تا مراجعان و اقامت كنندگان در هتل را راضي تر از هتل هاي پرستاره نگاه داشت و اشخاصی که سرمایه کمتری دارند را با تسیهلاتی که در اختیارشان قرار می دهند تشویق میکنند که وارد این صنعت شوند تا با امکانات و قیمتهای متفاوت در هر شهری هتل ساخته شود و کمبود هتل را اینگونه جبران می کنندکه برای تمام طبقات امکانات هتل رفتن فراهم شود و این هتل ها که قيمت كمتري دارند راحتتر می توانند رقابت كنند.

 

كشور هايی كه در صنعت هتلداري فعال هستند و از درآمدهاي هنگفت توريست بهره مند ميشوند اندك اندك به واقعيت هاي حاكم بر اين صنعت پی برده اند و برنامه هاي تشويق كننده اي را تدوين ميكنند تا به ارتقاي كيفيت تشويق شوند. امروزه مسافرين خوب مي دانند، در مقابل وجهي كه پرداخت ميكنند بايد خدمات هتل در چه حد و حدودي باشد، هرچند هتل ها از نام هايی همچون هتل بين المللي، هتل بزرگ و مجلل استفاده كنند مسافرين درك ميكنند و متوجه هستند كه خدمات با قيمت دريافتي يكسان نيست، مديران بايد بدانند خدمات و سرويس دهي و رضايت مهمان است كه موفقيت به دنبال دارد نه نام ها و ستاره ها كه شرايط آنرا ندارند، مسافرین خوب درک می کنند که اين نام ها و اينگونه تبليعات براي كسب درآمد است. اكنون اين سئوال پيش ميايد و مطرح ميشود كه چه مرجعي بايد اين ارتقاء را تائيد كند و افزايش ستاره هتل ها را رسمي كند. لازم است ابتدا به نام هايی از قبیل بزرگ يا بين المللي را رسيدگي كنند که چگونه و با چه شرایطی از این نام ها استفاده کنند؟ چنانچه استانداردسازی هتل ها را درکشورهای مختلف مطالعه کنید بیشتر به نکاتی اشاره شده که مربوط به خدمات و سرویس دهی میباشد و به دلیل اینکه رقابت شدیدی برای سرویس دهی، خدمات و تجهیزا ت در هتل ها وجود دارد اکثراً هتل ها از استانداردهایی که پیش بینی کرده اند جلوتر می باشند و در هیچ کشوری این استاندارد سازی ها موفق نبوده است. اگر استاندارسازی موفق بود بعضی نکات که در تدوین استاندارد سازی ها آمده، در یک کشور هتل ها شباهتی بهم می داشتند حتی هتل های زنجیره ای در کشورهای مختلف نیز یکسان نمی باشند فقط از نظر سیستم و گردش کار بدلیل کنترل های یکنواخت که از سوی گردانندگان هتل انجام می شود. شاید بخشهایی از هتل های زنجیره ای  یکسان باشد که هرگز میهمان متوجه این تفاوت نخواهد بود. مهم ترین نکاتی که می بایست مورد توجه قرار گیرد و هیچ اشاره ای نشده نکات ایمنی و حفاظت چه از نظر ساختمان و چه از نظر امنیت میهمان می باشد که میتواند نقش اساسی داشته باشد که در این موارد رقابتی هم بین صاحبان هتل ها دیده نشده است.

 

چنانچه در استاندارد سازی هتل ها نکات ایمنی و حفاظت مورد توجه قرار نگیرد میهمانان، صاحبان یا گردانندگان هتل شدیداً به درد سر خواهند افتاد که جبران بعضی از آنها غیر ممکن خواهد بود. نکات ایمنی و حفاظت نکاتی است که از دید میهمانان پنهان است و شاید هرگز میهمانی که در هتلی اقامت میکند متوجه نشود چه نکات ایمنی و یا حفظ امنیت برای سلامتی و رفاه میهمانان پیش بینی شده است. تدوین استانداردسازی هتل ها را می بایست برای نکات ایمنی ساختمان، حفظ امنیت میهمان، تجهیزات و تشکیلات هتل، دسترسی ها و نکات بسیار مهم دیگری که باید توجه شود بوجود آورد و به اجرا گذاشت که هرگز تاکنون مسئله رقابت در آنها نقشی نداشته است و دیده نشده که  هتلی برای اینکه نکات ایمنی یا حفاظتی بسیار مطلوبی را پیش بینی و رعایت کرده در درجه بندی و رتبه بندی آن هتل تاثیرگذاشته باشد یا در هتلی برای این موارد رقابتی بوجود آورده باشد. همانطوریکه در درجه بندی هتل ها توجهی به نکات بالا نشده است باید یادآور شوم در حرفه بین المللی هتلداری که با فرهنگ های گوناگون ارتباط دارد و رقابت حرف اول را میزند استانداردسازی بی مورد است و هرگز نمی تواند موفق شود بلکه باعث صدمه زدن به صنعت هتلداری و دلسردکردن سرمایه گذاران خواهد بود. بهتر است حس رقابت را بوجود آورند و چنانچه بناست استانداردسازی برای هتل ها تدوین گردد می بایست توسط کارشناسان و متخصصین ورزیده با تجربه هتلداری تدوین گردد که میتواند برای حفظ سرمایه هتل ها که یک سرمایه گذاری ملی است مفید واقع گردد و به انجام برسد این گونه مقررات، سختگیری ها و برنامه ها که بدون کارشناسی انجام میشود باعث دورساختن توریست و وارد نشدن افراد برای سرمایه گذاری در این صنعت است .در کشورهای پیشرفته حتی مردم عادی را تشویق میکنند محل اقامت خود را تبدیل به یک پانسیون یا هتل کوچک کنند و یا با در اختیار گذاشتن حتی یک یا دو اتاق با صبحانه به توریست ها برای جلب و جذب توریست بیشتر همکاری کنند و توریستها را تشویق کنندکه بتوانند با هر بودجه ای سفر کنند و محل اقامتی برای خود داشته باشند و وادار نشوند بخاطر صرفه جویی برای سفر درخیابان یا پارک ها اقامت کنندکه بی تردید جالب نخواهد بود. خلاصه اینکه استاندارد سازی برای هتل ها مثل این خواهد بود که بخواهند تزئین، نوع، ظروف یا اندازه غذا ها را به یک گونه عمل نمایند.


برای دانلود استاندارد های استانداردسازی در هتل بر روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود